Online-varaukset
Majoitus
 

Majoitusvuokrauksen varausehdot joulu, uusi vuosi ja välipäivät 22.12.2011 - 8.1.2012

HimosLomat noudattaa majoituspalvelujen varaamisessa ja tehtyjen palvelujen peruuttamisessa seuraavia ehtoja. Nämä ehdot tulevat kumpaakin osapuolta sitoviksi, kun asiakas on suorittanut majoitusvarauksen.

1. Varaaminen ja maksu
HimosLomat ei tee alustavia varauksia. Varaus on sitova heti, varaushetkestä alkaen, riippumatta siitä tehtiinkö varaus puhelimitse tai kirjallisena. Varaajan pitää olla täysi-ikäinen ja todistaa pyydettäessä henkilöllisyytensä. Varaukseen lisätään toimitusmaksu 19 €. Majoitusvarauksesta 50 % veloitetaan 14 vrk varauksen teosta ja loppuosa 50 % 18.11.2011. Mikäli varauksen alkuun on alle 60 vrk, loppusumma laskutetaan 30 vrk ennen varauksen alkua. Mikäli varaus tehdään 18.11.2011 jälkeen, laskutetaan loppusumma erääntyväksi varauksesta 7 vrk kuluttua. Saapuessaan noutamaan avainta on asiakkaan esitettävä kuitit suoritetuista maksuista HimosLomille. Mikäli varaus on tapahtunut matkatoimiston kautta, on asiakkaan luovutettava kohteeseen saamansa hotellikuponki (voucher).

2. Peruutus
Peruutuksesta on aina ilmoitettava HimosLomille kirjallisesti. Toimisto- ja peruutuskulu on aina vähintään 95 €. Varaus on sitova varaushetkestä alkaen. Peruutus tehtävä aina kirjallisesti HimosLomille.
Peruutus yli 60 päivää ennen varauksen alkua, peritään varauksesta 20 % peruutuskuluina. Peruutus 30 - 59 päivää ennen varausta, peritään varauksesta 50 %. Jos peruutus tehdään alle 30 päivää ennen varausta, peritään koko summa peruutuskuluina. Myöhemmin kuin 30 vrk ennen varauksen alkua tehdystä peruutuksesta ei palauteta suoritettuja maksuja lainkaan. Yllättävän sairauden tai tapaturman varalle suosittelemme vakuutuksen ottamista. Mikäli asiakas muuttaa lomakohdetta tai loman ajankohtaa, sitä pidetään aikaisemman tilauksen peruutuksena ja uutena varauksena, josta aiheutuu peruutuskulut yllä olevien päivämäärien mukaan.

3. HimosLomien oikeus peruuttaa varaus
Mikäli tapahtuu ylivoimainen este (force majore) tai mikäli asiakas ei ole noudattanut oheisia varausehtoja, on HimosLomilla oikeus peruuttaa varaus. HimosLomilla on oikeus siirtää majoitus vastaavaan huoneistoon/mökkiin.
Mikäli majoittujat pitävät kohtuutonta meteliä eivätkä usko vartijan huomautuksesta hiljentyä, voidaan tämä varaus perua. Tällöin mökin asukkaat joutuvat luovuttamaan mökin välittömästi ja mökin vuokran maksua ei palauteta. Hiljaisuus alueella klo 23 - 08.

4. Avaimen luovutus ja siivous
Avain luovutetaan HimosLomien vastaanotosta varaajalle tai hänen valtuutamalle henkilölle vastaanoton aukioloaikoina (vastaanoton aukioloajat: himoslomat.fi, puh. 020 711 9210). Jos haluatte avaimen muuna ajankohtana, on siitä ilmoitettava HimosLomille ja sovittava luovutus erikseen. Majoituskohde on käytettävissä tulopäivänä klo 16 jälkeen ja se on luovutettava siivottuna lähtöpäivänä klo 12 mennessä.
Majoituskohteen ollessa mökki/huvila: väli- ja lähtösiivouksesta huolehtii asukas itse. Odotamme, että asiakas huolehtii siivouksessa seuraavista asioista: roskienvienti, lattioiden imurointi, astioiden puhdistus (ja tiskikoneen tyhjennys), tahrojen ja likojen poisto, tavaroiden paikoilleen vienti ja vuoteiden petaus. Siivouksen voi tilata HimosLomilta, mikäli asiakas ei siivoa itse. Veloitamme siivouksesta alkaen 50 € /mökki (mökin koosta riippuen). Mikäli siivousta ei ole tilattu, siivoamattomasta mökistä on HimosLomilla oikeus periä erillinen siivousmaksu, vähintään 90 €. Vaikka loppusiivous onkin tilattu, edellytetään kohteen olevan normaalin asumisen jäljiltä, eli huonekalut ja muut varusteet paikoillaan ja ehjinä, roskat vietynä ja mahdolliset eritteet (oksennukset, ulosteet jne.) poistettuna. Myös lomakohteen piha-alue tulee olla siisti. Mikäli varauksen päättyessä lomakohteen siisteys ei vastaa edellä esitettyä ja HimosLomat joutuu huolehtimaan sen kuntoon saattamisesta ennen seuraavan asiakkaan saapumista, veloitetaan siitä jälkikäteen työtuntien mukaan á 50 € /tunti.
Erilliskorvauksen perimme myös liinavaatteista (eivät sisälly vuokraushintaan) 12 € /setti.
Mikäli mökki-/huvilavararustukseen kuuluu ulkoporeamme/palju, veloitetaan sen käytöstä hinnaston mukaan. Erilliset käyttöohjeet annetaan HimosCenter vastaanotosta majoittumisen yhteydessä. HimosLomilla on oikeus periä ylimääräinen huolto- tai siivousmaksu (alk. 150 €) mikäli käyttöohjeita ei ole noudatettu.
Majoituskohteen ollessa hotellihuone: siivous ja liinavaatteet sisältyvät majoitushintaan kuten aamiainenkin. (Poikkeuksena joulu jolloin majoitusvarauksen yhteydessä edellytetään jouluruokapaketin ostamista, johon aamiainen sisältyy)
Kadonneesta avaimesta peritään lukon vaihtamisesta aiheutuneet todelliset kustannukset. Ovenaukaisut arkisin klo 8 - 20 on 30 € ja muina aikoina 60 €. Lomakohteiden erillinen varustetaso ilmenee www.himoslomat.fi.

5. Vahinkojen korvaus
Asiakas on vastuussa majoituskohteen irtaimistosta vuokrausaikana. Asiakas on velvollinen korvaamaan kohteelle tai sen irtaimistolle aiheuttamansa vahingot HimosLomille.

6. Henkilömäärä
Majoituskohdetta ei saa käyttää useampi henkilö kuin mitä esitteessä on kohteelle mainittu. Teltalla tai asuntovaunulla/-autolla leiriytyminen lomakohteen tontilla on kielletty.
Lisähenkilöiltä veloitetaan 20 € /hlö /vrk, jolloin lisähenkilö tuo oman patjan tms. Mikäli HimosLomat toimittaa patjan peritään lisämaksuna 25 € /patja /varaus.

7. Valitukset
Kaikki majoituskohteen varaukseen ja kuntoon liittyvät valitukset osoitetaan välittömästi niiden ilmaannuttua HimosLomille, josta saa reklamaatiokaavakkeen; HimosLomat, Länsi-Himoksentie 4, 42100 Jämsä, puh. 020 711 9200, sähköposti: Sähköpostiosoite on suojattu roskapostiohjelmia vastaan, Javascript-tuen tulee olla päällä nähdäksesi osoitteen ähköpostiosoite on suojattu roskapostiohjelmia vastaan, Javascript-tuen tulee olla päällä nähdäksesi osoitteen Mahdolliset huoltopyynnöt tulisi tehdä viipymättä, koska alueella on 24 h huoltopäivystys ja näin ongelmatapauksiin voidaan reagoida viipymättä. Huoltopäivystys puh. 020 711 9213.

8. Tupakointi ja lemmikit
Tupakointi on kielletty majoituskohteen sisätiloissa. Luvattomasta sisällä tupakoinnista veloitetaan 100 € tuuletusmaksu. Lemmikin tuonnista majoituskohteeseen on aina ilmoitettava HimosLomille, koska osaan mökeistä/huviloista ei saa lemmikkiä viedä. Lemmikin tuonnista veloitamme 17 € /lemmikki /varaus. Luvatta tuoduista lemmikeistä peritään 40 €/lemmikki/vrk lisämaksu. HimosLomat ei vastaa luvattomasta tupakoinnista tai eläinpölystä aiheutuneista allergia- tms. ongelmista asiakkaille.

 
THE VOICE JUHANNUS |   NESTE OIL RALLI |   HIMOS AREENA |   ISKELMÄ FESTIVAALI |   HIMOSTEATTERI |   PIPEFEST |   SUOMIPOP-FESTIVAALI |   JÄMSEK